Taras, to bardzo praktyczna budowla - Ofertis
Dom

Taras, to bardzo praktyczna budowla

Wiele osób marzy o dodatkowej przestrzeni, którą jest taras. Taras jest odkrytą budowlą, która przedłuża powierzchnię mieszkalną i daje wspaniałe możliwości do wypoczynku. Taras może znajdować się bezpośrednio na wysokości parteru, albo na wysokości piętra, a nawet na dachu garażu lub dachu sieni.

Jaki może być taras?


Taras wszędzie, gdziekolwiek się znajdzie jest bardzo praktyczny, gdyż na tarasie odpoczywamy, przyjmujemy gości, relaksujemy się sami i nasza rodzina. Dzięki takiej budowli, jaką jest taras osoby z różnych powodów nie mogące wychodzić z domu mają namiastkę natury i kontakt ze środowiskiem na wyciągnięcie ręki.
Taras może być tylko zadaszony lub może stanowić obudowaną powierzchnię na przykład szybami lub innym materiałem. Taka obudowa pozwoli korzystać z niego nie tylko w dni słoneczne, lecz również w dni wietrzne, deszczowe i chłodne. Wiele osób decyduje się na obudowę tarasu, bo pragnie aby był on użyteczny przez cały rok. Taki taras zabezpiecza przed zimnem i opadami w porze chłodniejszej, a w porze letniej chroni przed słońcem i wszechobecnymi owadami. Dzięki obudowanemu tarasowi możemy spędzać w nim chłodne, jak i letnie wieczory.

Z czego zbudować taras?


Budowa tarasu nie jest zbyt skomplikowana i wiele osób decyduje się samodzielnie zbudować takie miejsce. Podstawowym materiałem do budowy jest drewno, aluminium, metal, szkło. Drewno jest bardzo ciepłym i klimatycznym materiałem, lecz trzeba liczyć się z ciągłą jego konserwacją. Aluminium jest materiałem odpornym na zmieniające się warunki atmosferyczne. Poza tym, to elastyczny i lekki materiał. Metal będący częścią konstrukcji po zabezpieczeniu stanowi mocny materiał nie ulegający łatwo działaniu siły mechanicznej, ani jakiemukolwiek innemu zniszczeniu.


Szklana obudowa, to często spotykany materiał na ściany do tarasu. Jednak warto pamiętać, że szkło nie może być byle jakie zwłaszcza, gdy stanowi dach tarasu. Rodzaj szkła ma znaczenie dla bezpieczeństwa i funkcjonalności tarasu. Najlepsze do takiej budowli są szyby hartowane, którym nie straszny jest mróz, śnieg, deszcz, a nawet grad. Takie szyby używane są zazwyczaj na dach, jeżeli taras jest całkowicie przeszkolony. Na ściany wybierane są szyby zespolone z zewnętrzną szybą laminowaną.
Podłogę tarasu może stanowić posadzka betonowa. Lecz podłoga na tarasie może być również drewniana. Drewno doda swojskiego klimatu i elegancji. Tym bardziej, gdy będą to deski świerkowe lub modrzewiowe, które zabezpieczone zostaną środkiem impregnującym, jak i zostaną odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią. Dobrą odporność i trwałość dają deski tarasowe kompozytowe, które są odporniejsze od drewna litego. Drewno kompozytowe wykonane jest z pulpy ryżowej, polietylenu i żywicy.

Aranżacja tarasu


Wystrój tarasu jest niczym nieograniczony i możemy zagospodarowywać go tak, jak chcemy. Tu możemy zaistnieć naszą wyobraźnią i stworzyć taką przestrzeń, która będzie oazą spokoju dzięki np. roślinom. Taras wyposażony w meble stanie się miejscem nie tylko do odpoczynku, lecz również miejscem do drzemki lub pracy na komputerze.
Aranżacja tarasu zależy od tego, gdzie się on znajduje. A znajdować się może przy domu, w hotelach, w restauracjach, w kawiarniach, w budynkach biurowych, jak i w wielu innych miejscach usługowych.